Yaşlılık Rehberi
Site İçi Arama
Sitenin tüm bölümlerindeki yazı ve araştırmalar arasında, istediğiniz kelimeleri girerek arama yapabilirsiniz.
 
Ana Sayfa >  Fokus İçerikleri >  Yaşlılara Kim, Nerede, Ne Hizmeti Veriyor?

Yaşlılara Kim, Nerede, Ne Hizmeti Veriyor?

Türkiye’de birçok huzurevinin yanı sıra evde bakım hizmetiyle kimsesiz ve bakıma muhtaç yaşlıların ihtiyaçları karşılanırken, oluşturulan çeşitli mekânlarda da sosyal faaliyetlerde bulunmaları sağlanıyor.

huzurevi

Bütün bu çabaların tek bir ortak amacı var aslında: Mutlu insanlar, mutlu bir ülke… 
Bu ay sizlerle bu güzel çalışmaların bir kısmını paylaşıyoruz. Önümüzdeki aylarda bu güzel uygulamanın diğer örneklerini de sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, kentte 60 yaşını dolduranlar, yıllık 150 lira kart bedeli vererek, yıl boyunca toplu ulaşımdan ücret ödemeden istedikleri kadar faydalanıyor. Yeşil kartlı, 65 yaşını dolduran yurttaşlar da yıllık 10 lira bedelle ücretsiz toplu ulaşım kartına sahip oluyor. Üçkuyular semtinde kurulan Sağlıklı Yaş Alma ve Dayanışma Merkezi, ileri yaştakilere lokal, kuaför, spor ve gezinin yanı sıra elişi ve beceri eğitimi hizmeti veriyor. Günlük ihtiyaçlarını yardımsız karşılayabilen 55 yaş üstü İzmirlilerin üye olduğu merkezde, gazete okuma, zekâ oyunları oynama, sohbet etme imkânı sunuluyor. Belediyeye ait Eşrefpaşa Hastanesi'nde yaşlı, yalnız yaşayan ve bakıma muhtaç kişilere evde bakım hizmeti veriliyor. Eşrefpaşa Hastanesi'nde ameliyatın ardından taburcu olan yaşlıların ilaçlarını doğru alıp almadığı kontrol ediliyor ve ilaç saklama-hatırlatma seti hediye ediliyor.

Yine belediyeye ait 304 yatak kapasiteli Zübeyde Hanım Huzurevi'nde, hiçbir geliri olmayan 160 yaşlının tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Görevli doktor ve hemşireler, yaşlılara her gün poliklinik hizmeti veriyor. Huzurevi bünyesindeki laboratuarda rutin kan ve idrar tahlilleri, basit fizik tedavi uygulamaları yapılıyor.

 

Gezici yaşlı dayanışma merkezi oluşturulacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Alzheimer hastalığını ötelemek amacıyla gezici yaşlı kültür sanat otobüsünü hizmete almayı planlıyor. Belediye, ileri yaşa bağlı fiziksel ve ruhsal hastalıkların aile ve topluma getirdiği ekonomik, sosyal tahribatı azaltmak için her semtte, yaşlılara ulaşmayı hedefleyen mobil (gezici) yaşlı dayanışma ve rehabilitasyon merkezleri oluşturacak. Projeyle, yaşlılığın getirdiği yalnızlık, izolasyon ve depresyon nedeniyle eksilen sosyal hayat ve etkinliklerin desteklenmesi ve kent merkezindeki etkinliklerin yaşlı bireye ulaştırılması amaçlanıyor. Belediye, yaşlılar için gündüz bakımevi, Eşrefpaşa Hastanesi'nde uzun süreli kontroller için ortopedik ve cerrahi check-up ve sosyal kampüs tesisi projelerini de hayata geçirmeyi hedefliyor.

 

Karşıyaka İlçe Belediyesi de Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nün çalışmaları kapsamında yaşlılara sağlık hizmeti sunuyor. Ayrıca açılan Sosyal Destek Merkezi'nde yaşlı ve engellilere verilecek kol saati şeklindeki elektronik devre (çip) sayesinde, acil durumlarda belediyeden yardım istenebilecek. Özellikle evlerinde yalnız yaşayanlara verilecek aygıtla ilgili kişinin merkezden kontrol edilmesi, ilaçlarını zamanında alması sağlanacak, ihtiyaç anında belediyenin yardım ekipleri ulaşacak.

 

Adana'da bahçeli evleri bulunan huzurevi:

 

Adana'da, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı 2 huzurevinin yanı sıra özel huzurevi bulunuyor. Adana Huzurevi'nde 205, Seyhan Belediyesi'nce yaptırılarak SHÇEK'e devredilen ikinci huzurevinde ise 105 yaşlı kalıyor. Huzurevlerine 60 yaş ve üzerindekiler kabul ediliyor. Sosyal güvencesi bulunmayan ve geliri olmayanların ücretsiz yararlandığı huzurevlerinde, ücretli kalanlar da odanın özelliklerine göre ödeme yapıyor.

 

Yaklaşık 50 dönümlük araziye sahip Adana Huzurevi, tatil köyünü andıran 42 metrekarelik bahçeli evleriyle dikkati çekiyor. Burada, yalnızca bağımsız yaşayabilecek yaşlılar kalabiliyor. Salona açık mutfağı, yatak odası, banyo ve tuvaleti bulunan bu evlerde, kalorifer ve her an sıcak su bulunuyor. Görevlilerce her öğün yemekleri evlerine kadar getirilen yaşlıların, ana binayla bağlantılı dâhili telefonları da bulunuyor.

Düzenli sağlık kontrolleri yapılan yaşlılar, merkezi binaya gelerek sosyal etkinliklere katılabiliyor. Buradaki yaşlılar, zaman zaman görevlilere bilgi verip dışarı da çıkabiliyor. Ataköşkü Özel Huzurevi'ne ise 55 yaş üstü olanlar alınıyor. Huzurevinin 35 kişilik kapasitesi bulunuyor.

 

Bursa'da rehabilite amaçlı huzurevi korosu:

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Huzurevi, Mesken-Kaplıkaya semtinde yıllardır sabit gelirli veya hiç geliri olmayan yaşlılara kucak açarak sıcak aile ortamı sağlıyor. Yetkililer, huzurevindeki yaşlıların sosyal ve ruhsal yönden desteklenmesi amacıyla sağlık durumları, mesleki bilgi ve becerileri belirlenerek bu doğrultuda atölyeler oluşturulduğunu bildiriyor.

Yaşlıların biçki-dikiş, koltuk kaplama, hediyelik eşya ve tamir-bakım-onarım atölyelerinde boş vakitlerini değerlendirirken aynı zamanda huzurevinde ihtiyaç duyulan hizmet ve malzemelerin üretimine gönüllü katkı sağladıklarını belirten yetkililer, şöyle diyorlar: ''Atölyemizde üretilen hediyelik kumaş çantalar, dekoratif yastıklar, yatak örtüsü takımları, masa örtüleri, bebek setleri ve takılar, her yıl kermes ve yiyecek şenliğinde huzurevi sakinleri yararına satışa sunuluyor. Atölyemizde tüm huzurevi sakinlerimizin terzilik işleri de (fermuar, paça, tamirat, ütü vb.) yapılıyor.''

 

Huzurevinde sosyal ve psikolojik rehabilite amacıyla 15'i kadın 30 kişiden oluşan koro kurulduğunu bildiren yetkililer, korodaki şef, saz sanatçıları, solistler dâhil tüm elemanların huzurevi sakinlerinden oluştuğunu, Huzurevi Türk Halk Müziği Korosu'nun verdiği konserlerle büyük beğeni kazandığını ifade ediyor. Yetkililer, Büyükşehir Belediyesi'nce 65 yaş üzeri yaşlılık aylığı alanlara ücretsiz seyahat kartı, 60 yaş üzeri yurttaşlara da indirimli seyahat kartı verildiğini kaydediyorlar.

 

Konya'da yaşlılar, emekli konaklarında buluşuyor:

 

Konya Büyükşehir Belediyesi, verdiği elektromanyetik kartla (elkart) yaşlıların ulaşımda indirimli tarifeden yararlanmalarını sağlıyor. Toplu taşıma için son alınan otobüslerde ise yaşlıların daha rahat kullanabilmesi için özel basamak gibi özellikler bulunuyor. Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi, muhtaç yaşlılara evde sağlıkla ilgili bakım hizmeti veriyor.

Eski Fuar Alanı'ndaki Emekliler Lokali de sosyal etkinlikler ve çeşitli kurslara ev sahipliği yapıyor.

 

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı, 320 kişinin kaldığı Konya Huzurevi'nde, rehabilitasyon merkezi de bulunuyor. Yatalak yaşlılara da hizmet verilen huzurevinde, tiyatro, sinema, piknik etkinlikleri dışında yaşlıların gruplar halinde tatile gitmesi sağlanıyor. Merkez Karatay ilçesinde de belediyenin yaptırdığı 7 emekli konağı yaşlılara hizmet veriyor. Kısa süre önce sekizincisinin temeli atılan emekleri konaklarına gelenler, günlük gazete, dergi ve kitap okuma imkânı buluyor, ücretsiz çay içebiliyor.

 

Karatay Belediyesi, ayrıca belediyeye ait aşevinden talep eden ya da muhtarlık tarafından isimleri yazdırılan yaşlılara sıcak yemek servisi sağlıyor. Merkez ilçe Selçuklu'da ise belediye, ilk Emekliler Konağı'nın yapımına Özalan Mahallesi'nde başladı.

 

Samsun'da yaşlıların ev temizliği ve yemekleri yapılıyor:

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yaklaşık 2 yıl önce hizmete giren ''Yaşadığı Yerde Yaşlıya Bakım Hizmetleri Merkezi'' faaliyetleriyle, ev ortamında yaşlının desteklenmesi ve toplumdan soyutlanmadan yaşamına devam etmesi amaçlanıyor.

Yaşlıların günlük yaşamını kolaylaştırırken onlara yalnız olmadıklarını da hissettirmenin benimsendiği hizmetler, Büyükşehir Belediyesi sınırlarında oturan, eşiyle veya yalnız yaşayan 60 yaş üzerinde, asgari ücretin altında gelire sahip olanları kapsıyor. Evindeki günlük rutin işlerini yapmakta zorlanan yaşlılara destek olarak temizlik hizmeti verilirken, kimsesi olmayan bakıma muhtaçlara yemek yapma konusunda destek veriliyor, bulaşıkları yıkanıyor. Sağlık hizmetleri kapsamında da bakıma muhtaçların beden temizliği, sakal-tırnak kesimi ve bakımlarını merkez üstleniyor.

Ayrıca yaşlılara, çeşitli konulardaki sorunları nedeniyle uzmanlarca psikolojik destek sağlanıyor. Görevli doktor ve hemşirelerce evlerinde ziyaret edilen yaşlıların genel sağlık kontrolü yapılıyor, gerekli görüldüğünde hastaneye yönlendiriliyor. İhtiyacı olanlara enjeksiyon yapılıyor, serum ve sonda takılıyor, pansuman yapılıp tansiyon ve şeker ölçümü gerçekleştiriliyor. Yetkililer, hizmetten yaklaşık 670 yaşlının yararlandığını, bu hizmetlerin belirli aralıklarla evlere gidilerek yürütüldüğünü bildirdi.

Büyükşehir Belediyesi Huzurevi'nde ise 50 kişinin barınma ihtiyacı karşılanıyor. Bunun yanı sıra yaşlılara halk otobüslerinden indirimli kullanım imkânı sağlanıyor. Yardıma muhtaç olanlara giyim, eşya ve gıda yardımı yapılıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da ihtiyaç sahiplerine belirli dönemlerde nakdi yardım yapıyor.

 

Sakarya'da yaşlı hizmet birimi:

 

SHÇEK İl Müdür Yardımcısı Ali Akkuzu, kentte evde bakım hizmetine 2 bin 272 başvuru olduğunu belirterek, ''1957 kişiye evde bakım ücreti ödeniyor. Bunun için yaşlının kendi işini görememesi, evde bakmakla yükümlü olanların asgari ücretin 3'te 2'sinden az gelirinin olması şartı aranıyor,'' diyor. SHÇEK bünyesindeki Arifiye Huzurevi'nde ise 60 yaş üstü 23 kişi barınıyor. Müstakil prefabrike evlerden oluşan 65 kişi kapasiteli huzurevinde, hiçbir güvencesi olmayan, ihtiyaçlarını kimsenin yardımı olmadan giderebilen yaşlılara hizmet veriliyor. Adapazarı'nda kurulu Sakarya Hayırseverler Derneği de 57 yıldır bakıma muhtaç yaşlılara yardım elini uzatıyor.

 

Trabzon'da yaşlılara gıda, ev eşyası ve giyim yardımı:

 

Trabzon Belediyesi, 65 yaş üstü yaşlılara verdiği hizmetleri, kuruma gelen başvuruları değerlendirerek karşılıyor. Belediye Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü'ne başvuran yaşlılara, başta gıda olmak üzere ev eşyası ve giyim yardımı yapılıyor. Trabzon şehir merkezinde faaliyet gösteren otobüslerde ise 65 yaş üzerindeki kişilerden ücret alınmıyor.

 

Trabzon Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı Huzurevi ve Yaşlı Bakım Rehabilitasyon Merkezi'nde de 60 yaş üzeri kimsesiz ya da bakıma muhtaç yaşlılar ile özürlülere hizmet veriliyor. Burada kalan 194 kişiden 103'ü, yatalak olması nedeniyle merkezin ''özel bakım'' bölümünde hizmet alıyor. Merkezde, ekonomik durumu iyi olmasına rağmen bakıma muhtaç yaşlılar da kalabiliyor. Ekonomik durumu iyi olanların bir miktar para vererek kaldığı huzurevinde, hiçbir maddi geliri olmayan yaşlılara ise devlet tarafından harçlık veriliyor.

Trabzon dışındaki illerden gelen yaşlıların da kalabildiği merkezin kapasitesinin artırılması için çalışmalar sürüyor. Ayrıca Trabzon Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nce, bakıma muhtaç yaşlılara evde bakım hizmeti veriliyor. Uygulama kapsamında, bir akraba ya da komşudan seçilebilen bakıcılara, yaşlıların ihtiyaçlarını karşılaması için devlet tarafından asgari ücret ödeniyor.

 

Denizli'de boya badanaya kadar her türlü hizmet veriliyor:

 

Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar, yardıma muhtaç yaşlı ve engellilerin, evlerinin boya badana gibi yıllık bakımından temizliğine kadar her türlü ihtiyacını karşıladıklarını söylüyor. Muhtarlar vasıtasıyla belirlenen yaşlı ve bakıma muhtaç kişilerin ''ayaklarına kadar hizmet götürüldüğünü'' bildiren Çınar, şunları anlatıyor: ''Bu kişilere iaşe ve giyecek yardımının yanında evde bakım hizmeti veriliyor. Hayırseverlerden aldığımız nakit dışı yardımlar, "Sevgi Eli" vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Sosyal güvencesi olmayan yoksullara belli aralıklarla para yardımı yapılıyor.'' Belediyenin gelecek günlerde ''evde bakım hizmeti kursu'' düzenleyeceğini ifade eden Çınar, ''İş isteyenler, bakıma muhtaç yaşlılarımıza bakmak suretiyle iş sahibi olacak,'' diyor.

 


Diğer Konular

Yaşlılık ve Geneksel Rollerde Değişim...

Literatürde ailenin gelişim dönemlerine bakıldığında sevgi, saygı ve yasal bağlarla bir araya gelen (evlenen) kadın ve erkek, yeni evli aile basamağındadır.

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edelim?

Gözlerimizi korumak için her türlü önlemi almamız gerekiyor. Güneş ışığına alerjisi olan kişilerde korunmanın en iyi yolu ise güneş gözlüğü. Özellikle çocuklara güneş gözlüğü alışkanlığı kazandırmak ultraviyole ışınlarının yarattığı zararlı ışınların erken yaşta önlenmesi bakımından ayrıca önemlidir.

Ah O Eski Bayramlar

Ah nerde o eski bayramlar diye başlayan bir yazı yazabilecek yaşa gelmeyi epey bekledim. Sanıyorum artık vaktidir. Yaşım müsait. Dedemlerden "rahmetli" diye söz ediyorum nicedir, anneannem "Allahım elden ayaktan düşürmeden al yanına" duasında...
 

Yaşlılıkta Suyun Önemi

Yaşlılıkla beraber bedenin su içeriği azalır. Yetişkinlikte ortalama % 60 olan beden ağırlığının su oranı 70 yaşında %53'e iner.

Tatil ve Yaşlı

Tatil, çalışanların iple çektiği dinlenme, eğlenme, yeni ilişkiler geliştirme, bozulan ilişkileri düzeltme, yaşamın keyfini çıkarma gibi pek çok tanımların yapılabileceği güzel şeyleri çağrıştıran bir yaşamsal kavram. Bazı kavramların cinsiyeti üzerine tartışmalar yapılmıştır.

Bir Tüketici Olarak Yaşlı ve Pazardaki Yeri

Yaşlanma doğumdan ölüme kadar bir büyüme ve gelişme sürecidir. Yaşlılık ise doğal seyreden yaşam sürecinde doğum ile ölüm arasındaki en son aşamadır.
 

Tüm Liste